Ugovor o pomoći preduzećima

|   Info
Predstavnik Evropskog investicionog fonda Hubert Kotonji danas je sa predstavnicima Rajfajzen banke, Unikredit banke, Prokredit banke, Banke Inteza i Komercijalne banke potpisao Ugovor o sprovođenju garancijske šeme za finansijsku pomoć malim i srednjim preduzećima u Srbiji, u iznosu od 20 miliona evra.
Foto: FoNet

 

Izvor: FoNet

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je novinarima da će ovaj ugovor omogućiti nove kredite u iznosu od najmanje 180 miliona evra za minimum 1.250 malih i srednjih preduzeća u Srbiji.

Brnabić je rekla da ne postoji dinamična, jaka, zdrava privreda bez dinamičnog, jakog i zdravog sektora malih i srednjih preduzeća i preduzetništva.

"To moramo u Srbiji da promenimo. Mi smo šampioni u privlačenju stranih direktnih investicija, i to je sjajno, to je bilo posebno važno kada smo imali nezaposlenost 24, 25 procenata, ali danas moramo da razmišljamo o tome kako da ojačamo preduzetništvo u Srbiji i kako da podržimo naša mala i srednja preduzeća", rekla je Ana Brnabić na konferenciji za novinare posle potpisivanja ugovora.

Ona je rekla da je jedan od najvećih izazova preduzetnika, malih i srednjih preduzeća u Srbiji pristup kapitalu, lak pristup finansijama i kamate koje oni moraju da plaćaju na te kredite i istakla da je zato ovaj projekat izuzetno važan.

Brnabić je rekla da Vlada Srbije radi na podsticanju preduzetništva, posebno preduzetništva mladih, i to na dva načina.

Ona je rekla da je jedan način kroz reformu obrazovanja i uvođenje preduzetništva u obrazovanje, a drugi je uvođenje olakšica u poslovanje sektora malih i srednjih preduzeća.

Brnabić je rekla da je Evropska investiciona banka od 2012. godine, u partnerstvu sa Vladom Srbije, uložila milijardu i petsto miliona evra u različite sektore, od toga milijardu i sto miliona evra u programe podrške malim i srednjim preduzećima.

Foto: FoNet

Kotonji je rekao da sa ovim IPA programom, u vrednosti od 20 miliona evra, "okreću novi list" i istakao da je Srbija prva zemlja na Balkanu koja je ostvarila neophodan uspeh koji je omogućio da se otvore novi uslovi poslovanja za mala i srednja preduzeća.

"Mi smo označili posebne mogućnosti za mala i srednja preduzeća, investicije i namenske olakšice koje će biti omogućene preko pet banaka", rekao je Kotonji.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici rekao je da je srednjim, malim, mikro i novoosnovanim preduzećima teško da dobiju kredite zato što malo mogu da ponude kao garanciju i dodao da je za njih potrebna posebna pomoć kako bi im se omogućio pristup kreditima.

"Kroz ovaj grant u vrednosti od 20 miliona evra i Evropski investicioni fond preko pet vodećih banaka u Srbiji biće omogućeno da mala i srednja preduzeća imaju pristup finansijama, ne samo u smislu iznosa već i obezbeđenja i uslova kako bi se taj kredit mogao dobiti", rekao je
Fabrici.

On je rekao da je ovo deo šire strategije koju EU realizuje u Srbiji kroz formulu grantova.

Državni sekretar Ministarstva privrede Milun Trivunac rekao je da mala i srednja preduze čine 99 odsto svih preduzeća u Srbiji.

Foto: FoNet

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar