Izvor: Novosti
Posle usvajanja seta zakona u kosovskom parlamentu koji omogućava formiranje oružanih snaga, Beograd očekuje reakciju međunarodne zajednice i upozorava da ovaj potez Prištine ugrožava čitav region. Pod noge su bačeni Kumanovski i Briselski sporazum, kao i Rezolucija 1244, i naša strana opravdano strahuje da je sve to priprema za zauzimanje severa Pokrajine.
Ovu perfidnu akciju, uz podršku Zapada, Albanci su ostvarili zaobilaznim putem, odnosno zakonskim izmenama za koje nisu bili neophodni glasovi Srba, umesto promenom Ustava tzv. Kosova, koji propisuje da transformaciju bezbednosnih snaga moraju da podrže i srpski poslanici.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin podsetio je u petak da na prostoru Kosova i Metohije ne može biti druge oružane sile osim Kfor:
- Sada je prilika da se vidi kolika je važnost i težina reči NATO. Predsednik Vučić je uspeo da se izbori da dobije od NATO garancije da se nikakve oružane formacije kosovskih Albanaca neće pojavljivati severno od Ibra. To je bio jedan od uslova da se potpiše Briselski sporazum. Sada je vreme da NATO pokaže kolika je njegova reč teška i da li se u nju može pouzdati.
NATO: SAGLASNOST SVIH ZAJEDNICA
NAGLAŠAVAMO da svaka inicijativa koja se odnosi na mandat Kosovskih snaga bezbednosti zahteva punu konsultaciju sa svim zajednicama na Kosovu kao i sa NATO saveznicima. To je rečeno Tanjugu u sedištu NATO u Briselu, a povodom usvajanja zakona o transformaciji Kosovskih snaga bezbednosti u Kosovske bezbednosne snage. Iz ovog vojnog saveza ponavljaju da će, ukoliko se mandat KSB promeni i Alijansa preispitati nivo svog angažmana na Kosovu. U sedištu NATO nisu odgovorili na pitanje - kako vide kapacitete i mogućnosti KSB da osiguraju mir i stabilnost na teritoriji KiM i među svim etničkim zajednicama koje tu žive.
O tome da li Beograd može da zaustavi formiranje vojske Kosova, Vulin je, za RTS, rekao da to nije pitanje za Beograd, već za međunarodnu zajednicu, koja je Rezolucijom 1244 preuzela na sebe odgovornost za svako stanje na KiM, ali i za poštovanje mira i bezbednosti. Ministar je ocenio i da je mnogim velikim silama u interesu da nestanu Unmik, Kfor i Rezolucija 1244, pa da pokušaju da naprave ono što nisu uspeli svih ovih godina - nezavisnu državu Kosovo.
Zakoni koje je u načelu usvojio kosovski parlament izazvali su zabrinutost, prvenstveno među Srbima u Pokrajini. Oni su uvereni da će eventualno formiranje vojske izazvati nesagledive posledice po stabilnost u regionu, a predstavnici Srba u kosovskim institucijama poručuju da će izraziti protest protiv pomenute odluke.
- Predstoji borba unutar skupštinskih odbora. Nažalost, mislimo da će se i taj proces u odborima završiti na isti način kao i na sednici Skupštine, jer su Albanci, za razliku od nas Srba, daleko složniji kada je u pitanju ostvarivanje njihovih interesa - kaže, za naš list, Igor Simić, portparol Srpske liste i poslanik u kosovskom parlamentu. - Pošto zakoni stupe na snagu otvoriće se prostor za podnošenje žalbe Ustavnom sudu Kosova, a iskustva iz prošlosti govore da ni to neće imati efekta i da će zakoni, iako protivni Rezoluciji 1244 SB UN i Kumanovskom sporazumu, samo biti potvrđeni.
Inače, usvojeni propisi predviđaju da kosovska vojska ima mandat na celoj teritoriji KiM, kao i sve atribute oružane formacije - vrhovnog komandanta, generalštab, oružje i simbole.
Predviđeno je da vojska ima do 5.000 aktivnih pripadnika i da bude multietnička, što znači da bi u njenom sastavu trebalo da budu i pripadnici manjina na KiM, uključujući i Srbe. Osnovni zadatak KBS-a biće da štiti teritorijalni integritet samoproglašenog Kosova.
DAJU MILION EVRA ZA INTERPOL
PARALELNO s formiranjem vojske, Priština radi i na drugom koloseku, pokušavajući da izlobira prijem u Interpol, pa je u petak kosovska vlada odlučila da obezbedi 1,2 miliona evra za Koordinaciono telo za lobiranje za članstvo u Interpolu. Povodom nastojanja Prištine da uđe u svetsku policijsku organizaciju, u petak je austrijski vicekancelar Hajnc Kristijan Štrahe rekao da se na pitanja o članstvu u Interpolu i formiranja vojske ne može dati pozitivan odgovor dok se pitanje Kosova ne reši na nivou UN.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!