Rodna ravnopravnost na internetu

|   Info
Najveći broj članaka koji se nalazi na Vikipediji govori o muškarcima ili su ih pisali pripadnici jačeg pola, dok je mali procent članaka posvećen ženama, izjavila je predsednica Mladih ambasadora, Snežana Andrić. Tim povodom ambasada Švedske u Srbiji pokrenula je akciju sa ciljem da se poveća zastupljenost žena na Vikipediji.

Vikipedija je najobimnija svetska enciklopedija na internetu sa najvećim brojem korisnika. Sadržaj njenih članaka utiče na informisanost i znanje njenih korisnika. Ipak, na Vikipediji izostaje ravnoteža u pogledu broja članaka o muškarcima i ženama. Kako bi se poboljšala uloga žena na najvećoj Internet enciklopediji, niški polaznici imaće priliku da učestvuju u njenom kreiranju.

‘’Polaznici će raditi sa Viki ambasadorima koji već poznaju celokupnu proceduru pisanja i uređivanja Vikipedije, oni će ih obučiti u prvom delu dana, a nakon toga će pisati o konkretnim ženama. Dobiće literaturu o ženama iz ovog dela Srbije, ali svakako je želja da svi polaznici imaju već svoje ideje o ženama o kojima žele da pišu’’, rekla je predsednica Mladih ambasadora, Snežana Andrić.

Ravnoteža između zastupljenosti polova na internetu je veoma važna i zato se ista akcija održava u saradnji sa 50 švedskih ambasada u svetu. Ideja je da se devojke i žene više uključe u proces kreiranja Vikipedije, izjavio je ambasador Švedske u Srbiji, Jan Lundin.

‘’Čak 90 odsto svih urednik na Vikipediji su muškarci i veliki deo članaka u Vikipediji koji se odnose na ljude uglavnom se odnose na mušku populaciju i to ne bi trebalo da bude tako. Treba pisati o lepšoj polovini čovečanstva gde se takođe nalazi veliki broj ljudi u našoj istoriji i u razvoju naše planete’’.

Ideja da se na internetu popravi rodna ravnopravnost nastala je u Švedskoj, a grad Niš je izabran za ovu akciju jer postoji nedostatak biografija žena koje su rođene u ovom gradu, izjavila Teodora Lukić, viki ambasador.

‘’Ministarstvo spoljnih poslova Švedske u saradnji sa ogrankom Vikimedije Švedske su stvorili ideju sa ciljem da se taj jaz između muškaraca i žena smanji, prvenstveno na Vikipediji, budući da se veći broj biografija muškaraca nego žena nalazi na Vikipediji. Ta ideja potekla je je još prošle godine i nastavila se ove, tako da je Niš prvi grad u Srbiji u kome radimo ovakvu vrstu radionica’’.

Sa ciljem da se poveća učešće žena na Vikipediji, u zgradi Elektronskog fakulteta u Nišu otvorena je prva VikiGap radionica. Tokom radionice Nišlije i Nišlijke imaće priliku da budu urednici najveće internet enciklopedije i deo globalne akcije o rodnoj ravnopravnosti na internetu, a pisaće o znamenitim ženama u ovom delu Srbije. Uređivačku Viki radionicu organizuju ambasada Švedske, Mladi ambasadori, Start Up centar i Vikimedija.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar