Porfirije: Duboka podeljenost se manifestuje na svim nivoima

|   Info
Poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije ocenio je u intervjuu za novi broj nedeljnika NIN da je stanje u Srbiji veoma teško i da se duboka podeljenost manifestuje na svim nivoima, te da je zasnovana na isključivosti koja ide čak i do mržnje i vlada u mnogim sferama društvenog života, zbog čega je ponovio stav o potrebi dijaloga.
Foto: televizija Kopernikus

 

Izvor: FoNet, NIN

"Sve ovo počinje da nas podseća na najcrnje periode naše nacionalne istorije tragično obeležene brojnim unutrašnjim podelama i sukobima. Istovremeno, svaka kriza, po definiciji, predstavlja priliku, istinsku šansu, da se stvari promene nabolje. Međutim, da bi to bilo moguće, neophodni su dijalog i međusobno poštovanje", istakao je patrijarh Porfirije.

Patrijarh je ponovio apel za započinjanje dijaloga i istakao da su ljudi potrebni jedni drugima.

Poglavar SPC odbacio je navode da nije podržao studente koji blokiraju fakultete svih državnih univerziteta u Srbiji, tražeći da institucije profunkcionišu u skladu sa zakonom.

Patrijarh je istakao da bi mogao da navede mnoštvo primera kako je podržavao i pomogao studente ne samo u prethodna četiri meseca, već u prethodnih 40 godina, ali da mu ne pada na pamet da to radi, jer to ne priliči hrišćaninu, a kamoli episkopu.

Kako je rekao, mogao bi da se zapita i da li iz razgovora o budućnosti Srbije treba isključiti one koji ne studiraju ili su završili studije i da bi se mogli zapitati ko i zbog čega sužava okvire i horizonte demokratije u zajednici.

On je dodao da je siguran da prethodnih meseci nije bilo mnogo onih koji su lično razgovarali sa stotinama studenata kao što je on učinio, da bi mogao da sagleda kako stvari zaista stoje.

"Svoj uvid sam stekao na osnovu direktnih razgovora sa studentima, a ne na osnovu medijskih informacija i drugih, različitim političkim bojama obojenih interpretacija", rekao je patrijarh Porfirije i dodao da je uvideo da među njegovim mladim sagovornicima ne postoje jedinstveni i zajednički stavovi po mnogim pitanjima koja se nalaze u žiži društvenih interesovanja.

On je dodao da je kod studenata naišao na različita mišljenja o protestima i blokadama, da je kod nekih nalazio na radost i optimizam, a kod drugih zabrinutost i pesimizam, da je kod nekih prepoznao dobre namere, čistotu i entuzijazam, a kod drugih mrak i destrukciju.

"Sa velikim oprezom ću reći da sam imao prilike da vidim ne samo okvire postojeće različitosti, nego nastajanje svojevrsne razlomljenosti, čak i mržnju. U svakom slučaju, u širokoj lepezi različitosti, prepoznao sam da su svakom od mojih sagovornika potrebne podrška i blaga reč", dodao je patrijarh Porfirije.

Patrijarh je kazao i da je sve to u njemu izazvalo duboku bol, pošto mu je bilo jasno da on nije taj koji treba ili sme da bira jedne ili druge, niti da se stavlja na stranu jednih ili drugih.

"Istina je da podržavam sve studente, svima sam dostupan i uvek spreman da učestvujem u svemu što služi dobru svih i što je Bogom blagosloveno. Pritom, potpuno sam svestan da ću zbog takvog stava biti i već jesam osuđivan sa raznih strana", dodao je poglavar SPC.

Patrijarh je rekao da nisu tačni ni navodi da je bilo koji arhijerej osudio studente i istakao da studente niko nije osudio.

Kako je istakao, on je neprekidno angažovan na smirivanju krize, ali na crkveni način i crkvenim sredstvima.

Prema njegovim rečima, nije tačno da je patrijarh Pavle "stao na čelo studenata" za vreme protesta 1997. godine, već je SPC na Svetog Savu, predvođena patrijarhom, organizovala molitveni hod za mir - Svetosavsku litiju kojoj su se studenti priključili.

"Patrijarh Pavle, kao što je dobro poznato, nikada nije učestvovao u političkim aktivnostima, a kamoli u protestima. On je tada poveo molitvenu, crkvenu litiju, ne da bi podržao demonstracije, već da bi predupredio krvoproliće, opasnost od bratoubilačkog sukoba između demonstranata i policije", rekao je patrijarh Porfirije.

On je dodao da to nije bio politički gest, već "jevanđelsko posredovanje - molitveni odgovor na moguće nasilje, kojim je presečen jedan društveni Gordijev čvor".

"U takvim okolnostima postupio bih potpuno isto kao i patrijarh Pavle", dodao je poglavar SPC.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar