Cela južna i jugoistočna Srbija pije veoma kvalitetnu vodu za piće, dok je najlošiji kvalitet zabeležen u Vojvodini. Ipak, istraživanja pokazuju da vodu ne štitimo u onolikoj meri koliko bi trebalo, rekao je profesor Fakulteta zaštite na radu u Nišu, Dejan Vasović.
‘’Svako od nas može da doprinese zaštiti vode tako što će koristiti supstance u domaćinstvu, pre svega deterdžente koji manje škode vodama’’.
Iz JKP Naisus kažu da sprovode rigorozne kontrole kako bi održali sadašnji kvalitet vode.
‘’Naša laboratorija sa red veličina preko 1000 uzoraka i analiza mesečno to dokazuje. Dakle voda je izuzetnog kvaliteta. Vodu sa izvorišta dovodimo do naših potrošača u onom kvalitetu u kom je tamo praktično zatičemo, bez ikakvog dodatnog tretmana, samo sa hlorisanjem što je zakonska obaveza’’, izjavio je Dejan Jordanović iz JKP Naisus.
Projekat izgradnje centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Nišu je u odmakloj fazi, izjavila je Vesna Stanojević iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj i projekte Niš. Projekat se finansira iz evropskog fonda IPA , a njegova vrednost iznosi oko 60 miliona evra. Potpisivanje sporazuma je najavljeno za sledeću nedelju.
‘’Tu je izgradnaj glavnih kolektora koji će dovesti vodu do postrojenja. Rekonstrukcija postojećih kolektora i dogradnja radi povezivanja sistema, kao i izgradnja kolektorske mreže u selima, da bi se i sela pripojila sistemu za prečišćavanje otpadnih voda’’, kazala je Vesna Stanojević iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj i projekte Niš.
Iako je čak 70% površine planete Zemlje pokriven vodom, stručnjaci navode da je ovaj resurs ugrožen i da nemaju svi pristup pijaćoj vodi, koja je neophodna za život. Kako bi skrenuli pažnju da važnost vode, Ujedinjene nacije su krajem 1992. godine usvojile rezoluciju, a od 22. marta 1993. obeležava se Svetski dan vode.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!