Festival dečjeg stvaralaštva u Nišu

|   Info
Jedanaesti Medijana festival dečjeg stvaralaštva i stvaralaštva za decu, tradicionalno je okupio talentovanu decu i najstarije srpske stvaraoce za najmlađe. Samo oni koji zauvek sačuvaju dete u sebi mogu sa decom da komuniciraju i da pišu za njih, objašnjava pesnik Dušan Đurđev.
Foto: KCN

Učenici OŠ Radoje Domanović u Nišu i njihovi vršnjaci iz opštine Senta imali su prednost da na Svetski dan poezije prvi upoznaju svoje omiljene pesnike. Uz recitovanje, pevanje i druženje sa poznatim pesnicima, niški mališani otvorili su 11. Festival dečjeg stvaralaštva i stvaralaštva za decu. 

‘’Gluma, pesmice će imati, a biće i plesa’’.

‘’Glumiću devojčicu koja se igra i češlja lutku’’

‘’Drugarica mi kaže, kako dobar film, brzo upali televizor. Ja joj kažem ne mogu, ona kaže zašto, ja kažem nemam šibice i tako’’, kažu mališani koji učestvovuju na festivalu.

Savremeno doba učinilo je da reč izgubi bitku sa slikom jer današnja deca žive u doba vizuelnih medija izjavio je pesnik Dušan Đurđev. On dodaje da je upravo iz tog razloga svoju novu poeziju prilagodio novijoj generaciji. 

‘’To su vizuelne pesme. One imaju sliku, a slika govori više od hiljadu reči, imaju naslov i one su otvorenog tipa. Dakle vi iz sprege asocijacija naslova i slike prosto kod dece treba da stvori nešto, dece koja čekaju svog pisca’’.

Organizator festivala je GO Medijana. Na ovogodišnji konkurs stigli su literarni i likovni radovi učenika osnovnih i srednjih škola iz osam država, izjavila je portparolka ove niške opštine, Dušanka Kitanović. Ona dodaje da je novina ove godine druženje pisaca sa decom i iz hraniteljskih porodica.

‘’Ovo je još jedna u nizu manifestacija koju organizuje GO Medijana a koja je namenjena najmlađima i novim generacijama. Želimo da ih odvojimo od mobilnih telefona i računara. Da ih učimo stihovanju kako bi rekli naši pesnici i pisci’’.

Festival će trajati dva dana. Dečji radovi biće nagrađeni i publikovani u zborniku radova i na taj način će talentovanim mališanima biti stavljeno do znanja da je njihovo stvaralaštvo i te kako cenjeno.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar