Studenti niškog Fakulteta sporta savladali bele staze Kopaonika

|   Život
Studenti treće i četvrte godine Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Nišu, njih oko 200 i ove sezone, uspešno su savladali praktičnu nastavu iz predmeta Skijanje.
Foto: Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja/Zdravko Stojnić

 

Studenti su pre odlaska na praksu detaljno upoznati kako da zaštite sebe i druge, a prema rečima dekana Fakulteta profesora dr Milovana Bratića , praktična nastava je protekla u najboljem redu. Među studentima nije bilo bolesnih ali nije bilo ni povreda. Ove godine su na Kopaoniku sa studentima i profesorima borave i 26 stručnjaka iz sedam zemalja sa kojima se realizuje i Erazmus plus projekat "Ski izi".

Podeljeni u dve gupe, oko 200 studenata FSFV treće i četvrte godine i ove sezone praktičnu nastavu iz skijanja sprovode na Kopaoniku. Nastava se odvijala pod budnim okom profesora na čelu sa dr Ljubom Pavlovićem.

„Ono što je najbitnije nije bilo povreda, nije bilo ni bolesti, studenti su sa uspehom savladali taj deo kursa neophodnog da polože ispit, a i zbog njihovog ličnog znanja. Veliki je broj studenata koji ne znaju da skijaju, koji su prvi put stali na skije, ali su sada savladali i ovu veštinu", ističe Bratić.

Sa Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja poručuju da se razlikuju od ostalih fakulteta po tome što studenti nisu stalno u školskim klupama, već su napolje sa svojim profesorima. Na Kopaoniku je svaki profesor radio sa po sedam, osam studenata. “Kada su manje grupe i profesori mogu da posvete više pažnje, jer im je cilj da kada već dođu ovde studenti, plate smeštaj i opremu, da steknu i novu veštinu, koja im sutra može biti poziv”, poručuju sa fakulteta.

I ove godine, već treću godinu zaredom, na Kopaoniku je spoveden i projekat “Ski izi”, koji je međunarodnog karaktera i u kom učestvuje sedam zemalja i 11 institucija, a niški Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja je jedini predstavnik iz Srbije.

„Ove godine ugostili smo 26 stručnjaka, profesora, ski instruktora. Izuzetno sam zadovoljan tim projektom. Sa inžinjerima Elana smo razvili skije koje će biti dosta fleksibilnije kako bi smo rešili problem kod dece početnika, neskijaša, da težište tela prebace napred. Te skije ćemo donirati, a osnovni cilj projekta je da usvojimo jedinstvenu metodiku obuke dece neskijaša", istakao je Pavlović i najavio da će uskoro biti napravljena mobilna aplikacija na 11 jezika i u kojoj će biti opisani svi koraci do prvog zaokreta.

Kao novina u projektu su učestvovala i deca OŠ „Ratko Vukićević". ”Oko 80 đaka u pratnji svojih učiteljica je dokazalo da uz dobre instruktore mogu za dva dana da nauče da skijaju”, poručili su sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja.

Foto: Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja/Zdravko Stojnić

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar