Oprez srčanim bolesnicima

|   Info
U vrelim letnjim danima na svoje zdravstveno stanje pažnju posebno mora da obrate srčani bolesnici, upozoravaju stručnjaci. Zbog naglih promena temperatura, lekari niškog Doma zdravlja savetuju redovno uzimanje terapije i postepeno prilagođavanje na promenu temperature kako ne bi došlo do srčanog udara.
Foto: KCN

Visoke dnevne temperature nepovoljno utiču, kako na starije, tako i na mlađe osobe. Nišlije kažu da spas od vrućine traže u hladnom piću i rashlađivanju.

‘’Sa sobom uvek nosim flašicu vode jer je to jedini spas u ovo vreme’’.

‘’Rashlađujem se upotrebom tečnosti i begom u hladovini’’.

‘’Dok je hladovina završavam poslove oko kuće, a kada treba da dođem kod doktora ja ponesem vodu sa sobom i usput kupim sladoled i tako se održavam’’.

Većina ljudi se rashlađuje i u gradskim bazenima međutim, za to je potrebna određena priprema tela i organizma. Posebnu pažnju treba da obrate osobe koje imaju neki zdravstveni problem, kaže specijalista opšte medicine Doma zdravlja u Nišu, Dragana Joksimović Stevanović.

‘’Pri tom naglom skoku u hladnu vodu , jer je u bazenim glavnom hladna voda, a boravimo na suncu, dolazi do sužavanja krvnih sudova, i ako su pritom oni oštećeni masnim naslagama vrlo lako dolazi do infarkta odnosno srčanog udara’’.

Joksimović Stevanović ističe da je rizik od srčanog udara moguće sprečiti pravilnom ishranom i umerenom fizičkom aktivnošću.

‘’Zdravim načinom života, pravilnom ishranom, redovnom fizičkom aktivnošću, ako je moguće smanjiti stres na poslu, čestom kontrolom povišenih masnoća u krvi  i njihovim svođenjem u granicama normale’’.

Kada je u pitanju pojava infarkta, iz niškog Doma zdravlja kažu da je četvrta decenija najrizičnije životno doba za muškarce, dok su žene zaštićene estrogenom do svoje 50-e godine. Poslednjih 20 godina kod mlađih muškaraca primetan je povišen nivo holesterola i njima se preporučuje da barem jednom godišnje urade laboratorijsku konktrolu.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar