Opasnost od UV zračenja

|   Info
Republički hidrometeorološki zavod izdao je crveno upozorenje u celoj Srbiji na opasnost od ultraljubičastog zračenja. Lekari savetuju da iz kuće ne treba izlaziti bez nanete zaštitne kreme, kao i da treba izbegavati boravak na otvorenom u najtoplijem delu dana od 11 do 17 sati.
Foto: KCN

U većem delu Srbije prognozirane vrednosti UV zračenja su u kategoriji veoma opasne pojave, dok su na teritoriji Beograda, severnobanatskog, južnobačkog, sremskog, kolubarskog, podunavskog i braničevskog okruga u kategoriji opasne pojave. U niškom Domu zdravlja kažu da visok nivo UV zračenja znači da koža može lakše da izgori i da to ne mora da bude samo na plaži, već i tokom šetnje po gradu, prilikom odlaska na posao, sportskih aktivnosti na otvorenom.

‘’Ako se vi izložite direktnom zračenju u onom periodu kada je ono najjače, dakle od 11 do 17, na primer na bazenu ste u nekom kupaćem kostimu a niste se zaštitili kremom, niste u hladu vi ćete dobiti opekotine koje mogu biti i sa plihovima. Ako se u toku života više puta izložite tako eksesivno suncu, dobijete opekotine, vi ćete u nekim kasnijim godinama života biti kandidat za neku ozbiljniju kožnu bolest’’, tvrdi dermatovenerolog Bojana Jovanović.

Kako bi se zaštitili od UV zračenja doktorka Jovanović ističe obavezno mazanje zaštitnih krema, ne samo tokom boravka na moru, već svakoga dana.

‘’Kao što perete zube, umivate se, kada počne sunčani period od ranog proleća uvek otkrivene površine kože zaštitite zaštitnom krenom sa odgovarajućim UV faktorom, jer na taj način možete sprečiti hronične posledice’’, dodaje Jovanović.

Broj obolelih od raka kože je u porastu. Zbog toga se u Evropi i Srbiji često sprovode kampanje za prevenciju od pojave ove bolesti. U niškom Domu zdravlja se svake godine u maju mesecu organizuju preventivni pregledi svih pacijenata koji se dobrovoljno jave kako bi se rano otkrile potencijalne maligne bolesti.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar