Brnabić: Nadam se razumu SAD i da nećemo morati da upotrebimo vojsku

|   Info
Predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je danas da je albanski premijer Edi Rama izneo neistine kada je rekao da je Srbija kršila CEFTA sporazum i da se navodno Priština na to žalila

 

Izvor: Tanjug

Predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je danas da je albanski premijer Edi Rama izneo neistine kada je rekao da je Srbija kršila CEFTA sporazum i da se navodno Priština na to žalila, ističući da je to političko spinovanje sa namerom da se Srbija okrivi za sve nerazumne odluke Prištine.

Brnabić je navela da se naivno uzdala u albanskog kolegu Edija Ramu da će pozvati Prištinu na razum i da se odnose u skladu sa vremenom u kojem živimo, sa 21.vekom, jer je ono što Priština radi politika 19.veka, te pozvala prištinske vlasti da konačno objasne pravi razlog zbog kojeg su uveli takse na srpske proizvode, jer su do sada izneli više izgovora.

Brnabić je, na konferenciji za novinare, rekla da smatra da neko ko je predsednik vlade mora odgovorno da deluje, a Rama je, prema njenim rečima, umesto da doprinese podizanju kvaliteta života građana u svojoj zemlji i regionu, izneo neistine sa ciljem spinovanja.

PROČITAJTE JOŠ: Brnabić: Zbog poteza Prištine preti radikalizacija, Srbija čuva mir

"Jedini cilj ove izjave premijera Rame je da se sada politički spinuje i okrivi Srbija za sve nerazumne odluke Prištine", podvukla je premijerka.

"Moja prva misao kada sam videla ovo je bila da su u Prištini trebalo da se dogovore oko toga šta će da im bude objašnjenje za uvođenje takse od 10 pa 100 odsto, pre njihovog uvođenja, kako bi svima dali jedno te isto objašnjenje, a ne sada da menjanju objašnjenja svakih nedelju dana. Prvo je bilo da su takse uvedene kao odgovor što Srbija nije dozvolila valjda članstvo takozvane Republike Kosovo u Interpol. Svi su to čuli i Srbija i ostale zemlje u regionu, EU i međunarodna zajednica. Pošto to nije imalo naročitog smisla, onda su sada promenili pa su sada uveli takse, jer Srbija krši CEFTA sporazum", kazala je ona.

Brnabić je poručila Prištini da razmisle o tome zbog čega su uveli takse, kako bi mi, kao ozbiljna država, mogli da odgovorimo na to.

"Je li to bilo zbog Interpola ili kršenja CEFTA sporazuma od strane Srbije", naglasila je premijerka.

Brnabić je kazala da je neverovato što je Rama otišao korak dalje i izjavio da se Priština na kršenje sporazuma žalila, ali da nije bilo reakcija s druge strane.

"Kako se Priština i kada žalila. Pokažite tu žalbu. CEFTA sporazum je jasan i nedvosmislen. Postoji zvaničan formalni proces za žalbu", ukazala je predsednica vlade.

Brnabić je podsetila da je Srija 27.novembra poslala zvaničan zahtev CEFTA sekretarijatu za pokretanje mehanizma za rešavanje spora.

"Ako je Srbija kršila CEFTA sporazum, Priština se na to žalila, nije dobila nijednu reakciju s druge strane, ako se to desilo, pokažite zvaničnu žalbu. Ako nema ovakvog dokaza da se Priština žalila na kršenje CEFTA sporazuma, onda je Rama svesno i namerno pokušao da obmane javnost u regionu, ali pre svega partnere u EU, zato što kršenje CEFTA sporazuma pre svega znači kršenje SSP -a od strane Prištine", rekla je premijerka.

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je danas povodom najave formiranja kosovske vojske da se nada da Srbija neće morati da upotrebi svoju vojsku, ali da je trenutno to jedna od opcija na stolu zato što se ne može gledati novo etničko čišćenje Srba.

"Nadam se da nikada nećemo morati da upotrebimo svoju vojsku, ali je u to u ovom trenutku jedna od opcija na stolu, jer ne možemo da gledamo novo etničko čišćenje i nove oluje iako (premijer Albanije) Edi Rama na njih poziva", kazala je Ana Brnabić novinarima u Vladi Srbije.

Ona je kazala da je Srbija od kada je Aleksandar Vučić postao premijer ulagala u podizanje odbrambenih kapaciteta, jer su bili devastirani.

"Kada neko zna da imate jaku vojsku onda mora sa vama da sedne i razgovara", rekla je Ana Brnabić.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je rekao da Albanci planiraju da formiraju kosovsku vojsku 14. decembra.

Predsednica Vlade Ana Brnabić nije želela da komentariše medijske navode da Amerikanci šalju oružje u Albaniju, koja je navodno namenjenja vojsci Kosova, ističući da je to ozbiljna tema i da se nada da će biti dovoljno razuma na strani SAD.

"Nadam se da će biti dovoljno razuma na strani SAD da znaju šta je dobro za njihove partnere u Prištini", rekla je Brnabić na konferenciji za novinare.

Ona je istakla da se slaže sa predsednikom Aleksandrom Vučićem u oceni da formiranje vojske Kosova znači da će Sbrija biti u ćorsokaku i da zbog toga još jednom apeluje "da se prizovu razumu".

Premijerka je kazala da je Srbija ulagala u podizanje odbrambenih kapaciteta vojske i policije, jer su bili devastirani, zato što smo vojno neutralna zemlja, ali i zato što, kada neko zna da smo i u tom smislu jaki i sposobni, onda je to argument više da moraju da sednu i razgovaraju o kompromisu.

"Nadam se da nikada nećemo morati to da upotrebimo, ali nažalost mislim da je to u ovom trenutku jedna od opcija na stolu. Ne možemo da gledamo kako neko sprovodi novo etničko čišćenje, nove Oluje i ako Edi Rama na njih poziva", rekla je Brnabić.

Kazala je da bi sve evropske lidere upitala šta bi radili da su na njenom mestu.

Ponovila je da je prioritet vlade obrazovanje i digitalizacija i da je u šizofrenoj situaciji da li će neko suprotno svemu normalnom, svim sporazumima, pa i njihovim aktima, da pravi vojsku i 15.decembra da ide da pokori narod samo zato što su Srbi.

Predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je danas da Srbija mesečno gubi oko 42 miliona evra zbog dodatnih taksi koje je Priština uvela na proizvode iz centralne Srbije.

To, kako je istakla, nije ni približno onome što gube Srbi na KiM, koji ne znaju da li će imati mazut za grejanje škola, lekove, hranu, niti znaju koliko će koštati.

O tome je, navela je premijerka, Beograd informisao i CEFTA sekretarijat i EU.

"Gubimo oko 42 miliona evra mesečno, ali najveću cenu u ovome plaćaju Srbi koji su diskriminisani i manje sigurni nego ranije", naglasila je ona.

Predsednica vlade je kazala da je u pismu koje je uputila zemljama EU iznela podatak i da je Kosovo, prema podacima UN, i dalje teriitorija sa najmenjme brojem povratnika od svih postkonfliktnih područja u svetu.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar